Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Подобрување на водоводниот капацитет во Камник

 

Градоначалникот Тони Трајковски заедно со директорот на ЈП Водовод и канализација, Александар Атанасов, беа на увид на градежните активности кои се одвиваат во Камник во н. Ченто, каде еден од приоритетите на граѓаните од ова место беше токму за изградба на нова водооводна мрежа. Во овој дел има околу 50-тина куќи кои во минатото се соочуваа со проблеми со стара водоводна инсталација која често имаше дефекти, но и самиот капацитет на водоводната мрежа беше мал.

Градоначалникот истакна дека новата линија е со должина од околу 700 метри, првите 500 метри се со Ф 110 цевки а останите 200 метри се со Ф 90. Вкупната вредност на проектот изнесува 1,700,000.00 денари, од кои општина Гази Баба учествува со половина од оваа сума и е одговорна околу градежните работи, односно ископите, додека ЈП Водовод и канализација учествуваат со обезбедување на материјал, односно обезбедување на цевки и нивно поврзување.

Со оваа инвестиција ќе им се овозможи на жителите на ова населено место во иднина да немаат повеќе проблеми од овој вид и секако ќе им се овозможи поквалитетна вода за пиење.


11.05.2016

 

Air Jordan 1

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - вторник и петок: 08:30-11:30
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree