Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Традиционална василичарска средба во Камник

Традиционална василичарска средба во Камник


 

По повод празникот Василица, на Камник во населба Ченто, по 21-ви пат се одржа традиционална василичарска средба.

 

Секоја година на овој настан, крај василичарскиот оган се крши лепче со паричка и e традиција што симболизира среќа, здравје и бериќет на кумот во текот на целата година.

 

На настанот се собраа голем број на жители од населбата каде со оро и песна го одбележаа празникот и си посакаа многу здравје и успех во Новата Година.

 

Градоначалникот Тони Трајковски беше присутен на настанот на кој воедно беше и василичарски кум.

 


14.01.2016

 

 

 

Patike

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - вторник и петок: 08:30-11:30
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree