Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Училишен прибор за учениците од поплавените подрачја

 

Министерот за образование и наука Пиштар Љуфтиу, заменик министерот Спиро Ристовски и претставници од опоштината, присуствуваа на дистрибуцијата на училишниот прибор во ПУ „Кирил и Методиј“ во Страчинци и во ОУ „Кирил и Методиј“ во Стајковци.

Министерот рече дека приоритет на Министерството е да се обезбедат потребните материјали неопходни за непречено одвивање на наставата во регионите погодени од поплавите.

Како Министерство ветивме дека приоритетни цели ќе бидат училиштата, бидејќи започна наставната година и тоа го остваривме.

Доставивме ранци и прибор за секое дете во овие училишта, истакна Љутвиу

Министерот информира дека од Македонската амбасада во Франција добиени се 50.000 долари собрани како донација, а ќе бидат наменети за реконструкција на покривите на двете училишта.

Директорката на ЦОУ „.Кирил и Методиј“ Ана Петровска појасни дека во наредниот период треба да пристигне комплетниот училишен прибор, а потоа секој родител ќе добие за своето дете од пакетот што му следува.

Според Петровска, училиштата во Стајковци и подрачното во Страчинци се реновирани, односно, како што рече, обезбедени се услови за непречено одвивање на наставата.


06.09.2016

 

 

 

 

Nike Air Max 97

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - вторник и петок: 08:30-11:30
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree