Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Започна изградбата на новото ОУ „Вера Јоциќ“

 

Градоначалникот Тони Трајковски заедно со заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски и претседателот на Вмро-Дпмне Никола Груевски беше во населба Хиподром на увид во градежните работи за изградба на нов објект за потребите на основното училиште „Вера Јоциќ“.

Новото училиште ќе се протега на површина од 2125 м2 ,а ќе има капацитет за 600 ученици. Објектот ќе има приземје, еден кат и подрумски простории, а ќе располага со 12 училници, 6 кабинети, простории за наставниците и библиотека и кои целосно ќе ги замени современите инфраструктурни стандарди и услови за квалитетно извршување на работните активности и за поквалитетна реализација на воспитно-образовниот процес.

Новата зграда на ОУ „Вера Јоциќ“ е дел од инвестицискиот план на Министерството за образование и наука, која е во вредност од 54 милиони денари, а изградбата ќе биде целосно извршена за 12 месеци.

По завршувањето на изградбата на училиштето на местото на старото ќе се изградат спортски терени, а на местото каде сега се наоѓа спортската сала ќе се изгради нова училишна спортска сала.

23.05.2017

 

 

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree