Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Се одржа Манифестацијата „Големата Мајка“

Во неолитското село Тумба Маџари, по осми пат се одржа Манифестацијата „Големата Мајка“. Присутните гости ги поздрави и ја отвори Манифестацијата,  градоначалникот Борис Георгиевски при што истакна дека општина Гази Баба ќе даде максимална поддршка во популаризација на овој локалитет, кој е многу важен за историјата на Македонија.

Оваа година се навршуваат 40 години од првите ископувања на археолошкиот локалитет и 10 години од започнувањето со изградба на неолитското село Тумба Маџари. Ретроспектива за активностите по повод двата јубилеја  презентираше М-р Елена Канзурова, од Археолошкиот  Музеј на Македонија.

Во уметничкиот дел настапија Сашо Митев и составот за изворна музика, трио Пламенка Трајковска и трио Џентлмени.


12.05.2018 

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree