Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Бесплатни очни прегледи за децата во градинките

Бесплатни очни прегледи за децата во градинките


 

Предучилишните установи кои се наоѓаат на територија на општина Гази Баба го поддржуваат проектот за вршење на бесплатни очни прегледи и рана превенција за деца на возраст од 2 до 5 годишна возраст.

 

Целта на проектот е раното откривање на аномалиите на очите кај децата на возраст од 2 до 5 години кои престојуваат во детските градинки.

 

Проектот ќе се одвива во две фази. Првата фаза ќе трае до мај 2016 година, во која ќе бидат опфатени дечињата од градинките на територија на Република Македонија.

 

Бесплатните прегледи ќе бидат изведени од страна на очни доктори (офталмолози), за добивање на јасна слика за видот кај децата, рана превенција, спречување на поголеми нарушувања на видот и сл.

 


21.07.2015

 

 

 

Air Max

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree