Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Децата од Сончоглед со мартинки во општина Гази Баба

Децата од „Сончоглед“ со мартинки во општина Гази Баба


 

Децата од објектот „Сончоглед“ од градинката „Детска Радост“, денес го посетија градоначалникот и вработените во општината и им подарија рачно изработени мартинки.

 

Мартинките децата ги изработиле со своите наставнички, за време на одржувањето на креативните работилници.

 

Инаку според традицијата мартинките се прават на почеток на месец март, а се изработуваат од црвен и бел конец- црвената боја означува светлост и љубов, а белата чистота и искреност, со што и се најавува доаѓањето на пролетта, на сонцето, кое е всушност и симболот на животот.

 

Мартинките се носат врзани на раце, закачени на облека, а во дамнешно време мартинки се ставале и на вратите, прозорците и оградите на домовите, на добитокот и орудијата за работа.

 


02.03.2015

 

 

 

Ανδρικά αθλητικά παπούτσια

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree