Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Ден на здрава храна во детската градинка „Морковче“

Ден на здрава храна во детската градинка „Морковче“


 

Во објектот Морковче, кој е дел од детската градинка „25 Мај“, се одбележа 16 октомври, Денот на здрава храна.

 

Во присуство на градоначалникот Тони Трајковски, претставници од Министерство за труд и социјална политика, директорката на градинката „25 Мај“ Емилија Николова, претставник од Фондацијата за храна на Џејми Оливер и претставник од Тинекс, се одржаа активности преку кои се нагласи важноста на здравата храна.

 

Децата го одбележаа Меѓународниот ден на здрава храна готвејќи свежи зеленчукови салати и низ песна учеа за значењето и конзумирањето на здравата храна.

 

Сите овие активности се со цел да се поттикнат децата повеќе да размислуваат за здравиот начин на исхрана кој помага за нивниот правилен развој .

 

Во дворот на градинката има зеленчукова градина во која во текот на целата година децата садат и одгледуваат зеленчуци, а кога ќе се добие плод, тој го користат во исхраната. Денес децата во зеленчуковата градина засадија лукче.

 


16.10.2015

 

 

 

Air Jordan 1 High OG OSB DIAN Blue Chill White CD0463-401 – Buy Best Price Adidas&Nike Sport Sneakers

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree