Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Натпревар во биатлон помеѓу основните училишта во Гази Баба

Натпревар во биатлон помеѓу основните училишта во Гази Баба


 

Во организација на општина Гази Баба и здружението за нордиско скијање и биатлон Скии Рис, на стрелиштето Камник, по првпат се одржа натпревар во биатлон помеѓу учениците од осмите одделенија од сите основни училишта од Гази Баба.

 

Натпреварот се состоеше во штафетно трчање на 800 м и пукање со воздушна пушка на 10 м, а секоја екипа беше составена од 3 машк и 3 женски натпреварувачи.

 

Целта на организирање на овој спортски настан е промоција на овој вид на спорт, односно на нордиското скијање биатлонот и летното скијање кое е со ролери, кој малку е познат и застапен кај нас.

Во женска конкуренција првото место го освои ОУ „Н.Н. Борче“, второто место го освои ОУ „Наум Охридски“ и третто место ОУ „25 Мај“.

 

Во машка конкуренција првото место го освои ОУ „Н.Н. Борче“, второто место го освои ОУ „Григор Прлиучев “ и третто место ОУ „ Наум Охридски “.

 

Во екипна конкуренција првото место го освои ОУ „Н.Н. Борче“, второто место го освои ОУ „Наум Охридски“ и третто место ОУ „25 Мај“.

 

Учениците имаа можност да се запознаат со оваа споретска дисциплина, а воедно и да другаруваат меѓу себе за време на натпреварите.

 


11.11.2015

 

 

 

Nike Air Force 1 07 LV8 Utility White AJ7747-100 Shoes for Sale – Buy Best Price Adidas&Nike Sport Sneakers

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree