Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Превенција од топлотен бран

Превенција од топлотен бран


 

Општина Гази Баба во соработка со Општинската организација на Црвен крст „Гази Баба“, започнувајќи од 23.07.2015 година преземаат активности за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на граѓаните на територија на општина Гази Баба. Заштита на здравјето на населението од можните последици како резултат на топлотните бранови се врши така што на најфреквентните места на територијата на општината, како што се автобуските постојки, амбуланти, пазари и слични локации започна делење на ладна вода и информативен материјал за превенирање од топлото време.

 

Акцијата ќе се одвива во деновите кога е прогласена жолта и портокалова фаза. Вода и информативен материјал ќе бидат поделени низ целата територија на општина Гази Баба во период од 12 до 16 часот.

 

Целта на ваквите активности е намалување на заболувањата и смртноста кои настануваат како последица од штетното дејство на топлотните бранови, поголема вклученост на младите во превенција на населението, и подигнување на јавната свест за последиците и заштитата од топлотните бранови.

 


24.07.2015

 

 

 

Air Jordan 1 Retro High OG 'Bio Hack' Baroque Brown/Black-Laser Orange-Racer Pink

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree