Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Се одбележа Европскиот ден на јазиците

Се одбележа Европскиот ден на јазиците


 

Во ООУ „Кирил и Методиј“ во н.м. Стајковци, во присуство на градоначалникот Тони Трајковски, амбасадорот на Република Словачка, Мартин Безак и гости од други училишпта, се одржа манифестација по повод одбележување на Европскиот ден на јазиците. Учениците од основното училиште, под менторство на своите наставници, презентираа музички и креативни точки на различни јазици.

 

Овој настан ја потенцира важноста од изучувањето на јазици и сплотувањето на различните националности, традиции и култури од Европа.

 

Амбасадорот на Република Словачка, Мартин Безак се обрати пред присутните и говореше за соработката помеѓу двете држави на многу полиња.

 

Градоначалникот Трајковски го поздрави присуството на амбасадорот и ја изрази својата благодарност за соработката со Република Словачка, со надеж дека истата ќе продолжи и во иднина. Тој изјави дека јазикот е мост кој ги спојува различните култури и традиции помеѓу земјите во Европа и светот и допринесува за подобар однос меѓу нив.

 


29.09.2015

 

 

 

Mens Nike Trainers

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree