Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Реконструкција на дел од ул. Алија Авдовиќ

 

Денес (15.10.2016 г.) се започна со реконструкција на последниот дел од улицата Алија Авдовиќ“ на која присуствуваа градоначалникот Тони Трајковски, министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски и градоначалникот на град Скопје, Коце Трајновски.

Градоначалникот Коце Трајановски прецизира дека за реконструкција на улицата „Алија Авдовиќ“ Град Скопје издвои осум милиони денари, од кои ќе биде реконструирана улицата од крстосницата кај последна автобуска постојка на 45-ка, до каналот во населеното место Сингелиќ, во должина од 550 метри.

– На овој потег ќе биде целосно реконструиран коловозот кој ќе биде асфалтиран во два слоја, првиот со дебелина од 8 сантиметри и завршниот со дебелина од 7 сантиметри, ќе биде поставена нова атмосферска канализација, нови рабници и ќе се изградат нови тротоари. Коловозот во зависност од условите ќе биде со ширина од 5,6 до 6,2 метри, додека ширината на тротоарите ќе биде од 1,5 до 2,5 метри.

Со средствата предвидени за подобрување на инфраструктурата во поплавените подрачја ќе бидат асфалтирани улиците секаде каде што се тампонирани и ќе биде изградена атмосферска канализација на местата каде што ја нема и каде што има можност да се направи тоа.

Досега ЈП „Улици и патишта“ веќе има асфалтирано речиси еден километар улици во населеното место Сингелиќ и скоро еден километар во населеното место Стајковци.


15.10.2016

 

 

 

 

Calzado Nike

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree