Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Квалитетите на научниот потенцијал на главниот град Скопје каде припаѓа и општина Гази Баба, претставува клучна предност за иновативните компании во индустриите од иднината.

 

Научниот и универзитетски потенцијал во главниот град е најголем во Република Македонија и се состои од:

 

 • Еден државен универзитет
 • Четири приватни универзитети
 • 49 Факултети
 • 9 Институти
 • 50000 студенти на државниот универзитет
 • 10000 студенти на приватните универзитети.

 

Знаењето и образованието се иднината на ОГБ и главниот град.

Вкупно околу 3700 наставен и научен кадар работи во главниот град.

 

Државен универзитет

 • „Свети Кирил и Методиј“ – ukim.edu.mk

 

Приватни универзитети

 • „Факултет за општествени науки“ – fon.edu.mk
 • „Европски универзитет“ – eurm.edu.mk
 • „МИТ“ – mit.edu.mk
 • „Универзитет Американ Колеџ Скопје„ – uacs.edu.mk

 

 

 

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - вторник и петок: 08:30-11:30
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree