Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

ЕКОЛОШКА ГРАДИНКА ДЕТСКА РАДОСТ

 

На објавениот повик за поддршка на еколошки проекти за еко градинки со зелено знаме , како дел од програмата „Мали грантови", ЈУДГ " Детска радост "општина Гази Баба и оваа година повторно е наградена со мал грант.

Финансиската поддршка за реализација на еколошките проекти од „Програмата мали грантови" ја обезбедува Делегацијата на Европската Унија како дел од кампањата „ЕУ за ТЕБЕ" во рамките на темата животна средина со цел справување со загадувањето и обезбедување на „чиста животна средина за сите".

Во градинката Детска радост се работи на имплементацијата на Програмата „Интеграција на еколошката едукација во македонскиот образовен систем" од најрана возраст. Уште од најмали нозе кај децата се работи на развивање на еко свеста низ разни Еко активности, Еко акции, Еко кампањи, Еко Олимпијади, подржани од родителите на децата и општина Гази Баба.

Градинката има ЕКО КОДЕКС, ЕКО ХИМНА,ЕКО ПРАВИЛА.

На објавениот Конкурс за наградување на градинки, основни и средни учлилишта вклучени во првата, втората и третата година од имплементацијата на Програмата „Интеграција на еколошката едукација во македонскиот образовен систем" градинката е веќе наградена со две зелени знамиња за 2013 и 2015 година, што е највисок статус на еко-градинките.

 

22.03.2017

 

 

Nike Air Force 1 07 Premium Just Do It AR7719-100 Shoes – Buy Best Price Adidas&Nike Sport Sneakers

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree