Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Промоција на Парк на македонско-унгарско пријателство

 

Како резултат на одличната соработка помеѓу Р.Македонија и Унгарија и по повод одбележување на националниот ден на Унгарија, паркот во н.Триангла каде се поставени спомен плочите на познатиот композитор Франц Лист и лидерот на револуционерната борба за демократија и слобода на Унгарија Лајош Кошут,се промовираше во Парк на македонско-унгарско пријателство.

Пред присутните гости ,меѓу кои беа и делегации од Амбасадите на Р.Србија и Руската Федерација, претставници од општина Гази Баба, жители од н.Триангла, свое обраќање имаа градоначалникот Тони Трајковски, амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија Н.Е Ласло Дукс и претседателот на здружението на унгарците во Република Македонија „Теледом“, Јожеф Шутуш.

Делегации од општина Гази Баба, од Амбасадите на Унгарија, Р.Србија и Русија положија свежо цвеќе на споменикот на Лајош Кошут, а во музичкиот дел настап имаше ученик од ОУ „Наум Наумовски Борче“, кој отпеа изворна народна македонска песна.

17.03.2017

 

 

Test running, chaussures, montres cardio gps et habits sports

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree