Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Работна средба Георгиевски - Бихлер

 

Посветено работиме на решавањето на проблемите во општината

Градоначалникот Борис Георгиевски имаше работна средба со мониторинг офицерот , Матијас Бихлер од  ОБСЕ мисијата во Скопје.

Ова е прва заедничка средба по завршувањето на изборите, на која политичката партија на СДСМ по повеќе години доби свој градоначалник на општина Гази Баба.

На средбата се разговараше за Проектите кои градоначалникот Георгиевски  започна да ги реализира веднаш по стапувањето на функција, а кои истовремено беа и дел од неговата изборна програма и за проектите кои се започнати и продолжуваат да се реализираат, најповеќе во делот на инфраструктурата во сите населени места во општината.

Исто така, определбата за отворена, услужна општина за граѓаните, уште веднаш  започна со рализација, со тоа што секој четврток е определен како отворен ден за граѓаните кои сакаат да се видат и да поразговараат за своите проблеми со градоначалникот.

Веќе првиот четврток, градоначалникот прими околку 100 граѓани кои беа закажани и заедно со тимот работеа  до доцните вечерни часови.

Единствено проблем за успешна реализација на предвидените проекти, може да бидат средствата кои општината треба да ги исплати на фирмите кои работеле на нејзина територија, а кои не се подмирени и кои изнесуваат околу 5 милиони ЕУ. 

За решавање на  оваа сложена состојба, имаме неколку опции кои во следниот период треба да ги разгледаме и да го најдеме најдоброто решение за да можеме успешно да продолжиме со предвидените активности, потенцираше градоначалникот Георгиевски.

Г - динот Бихлер изрази задоволство од посветеноста на градоначалникот и од активностите кои се преземени уште на почетокот од мандатот, во делот на водоснабдувањето на населеното место Раштак. 

Тој исто така се интересираше за функционирањето на релација градоначалник - Совет, со оглед на различноста на партиската припадност.

 - Политиката ја оставивме настрана по завршувањето на изборите. Сега приоритет на политичките партии се реализирањето на проектите и решавањето на проблемите на граѓаните и се надевам дека во тој поглед нема да имаме несогласувања, истакна градоначалникот.

На крај на средбата, градоначалникот Георгиевски и г- динот Бихлер изразија задоволство од успешната денешна заедничка  средба.

20.11.2017 

 

Saldos - Entrega gratuita

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree