Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Го прославивме 39-тиот роденден на општина Гази Баба

Го прославивме 39-тиот роденден на општина Гази Баба


 

Во Музејот на Македонската Револуционерната борба со богата програма и многубројни посетители се одбележа 39-годишнината на општина Гази Баба.

 

Градоначалникот Тони Трајковски се обрати пред присутните и во својот говор нагласи колку Гази Баба се менуваше од изминатата година до сега, кои проекти се завршени со цел подобрување на условите за живот на граѓаните и кои проекти се во тек и кои ќе се реализираат во иднина.

 

Покрај музичката програма во која учествуваа групата Ајазмо, учениците од музичко балетско училишен центар „Илија Николоски – Луј“, хорот Хераклеа, Јане Дунимаглоски, Антониа, виолончелистките Маја и Марија Михајловски, мандолинскиот оркестар од Македонскиот Културен Центар и центарот за модерни и спортки танци „Прима Данса“, беше доделена и наградата „Големата Мајка“ за постигнати резултати од различни области.

 

Наградата од областа на заштитата и унапредувањето на животната средина и природата ја доби ОУ„ Крум Тошев“, додека пак наградата за постигнати резултати од областа на спортот ја доби каратистот Мартин Несторовски.

 

Во категоријата млади и спорт, за посебни заслуги во развојот на физичката култура и спортот, наградата „Големата Мајка“ ја доби проф.д-р Бранко Крстевски. За постигнати резултати во областа на културата наградата ја доби писателот Горјан Петрески. Од областа на образование и воспитание наградата ја доби наставничката Весна Трајковска, а за постигнување од областа на науката наградата „Големата Мајка“ ја доби Д-р сци Снежана Милковска.

 

Од областа на стопанството награда доби фирмата „Вардарградба“ , а од областа на уметноста награда добија М-р Маја Михајловска и М-р Марија Михајловска. За значајни остварувања во областа на хуманост и солидарност награда доби г-дин Тефик Садриовски.

 

За посебен придонес во развојот на општина Гази Баба, градоначалникот Тони Трајковски му врачи благодарница на градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски.

 


04.11.2015

 

 

 

NIKE AIR MAX

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree