Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Откриена спомен плоча на унгарскиот композитор Франц Лист

Откриена спомен плоча на унгарскиот композитор Франц Лист


 

Општина Гази Баба ја продолжува соработката со унгарската Амбасада. По повод 204-тата годишнина од раѓањето на унгарскиот композитор Франц Лист, во паркот во н.Триангла, беше поставена спомен плоча во негова чест, бидејќи во оваа населба една улица е именувана во чест на овој голем уметник.

 

Пред присутните гости свое обраќање имаа градоначалникот Тони Трајковски, амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија д-р Јожеф Бенце и претседателот на здружението на унгарците во Република Македонија, Јожеф Шутуш, а гостин на настанот беше познатиот унгарскиот космонаут.

 

На настанот се зборуваше за животот и делата на композиторот франц Лист , а во музичкиот дел настап имаше ученик од ОУ „Крсте Мисирков“, кој отсвири една композиција на кларинет.

 

За време на настанот, присутните можеа да проследат мала изложба, а и да пробаат од унгарските пуијалоци и храна.

 


21.10.2015

 

 

 

Calzado Nike

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree