Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Источна индустриска зона
Универзитетски кампус
Кружен тек

Прославуваме, другаруваме - насмевки подаруваме

Прославуваме, другаруваме - насмевки подаруваме


 

На ден 14.04.2015 г. по повод велигденските празници, во ОУ „Кирил и Методиј“ беше реализиран Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието – активност во која учествуваа ученици, родители и наставници од ОУ ”Кирил и Методиј” -Стајковци и ПОУ ”Кирил и Методиј”- Страчинци.

 

Во пријатна празнична атмосфера беше прочитан пригоден текст по повод значењето и начинот на прославување на најголемиот христијански празник Воскресение Хриостово - Велигден.

 

Присутните гости од локалната самоуправа како и соработници од неколку општински училишта, вклучувајќи ги и учениците, родителите и наставниците од двете партнерски училишта, имаа можност да присуствуваат на традиционалниот обичај - кршење со велигденски јајца и имаа можност да вкусат традиционални и вкусни домашни специјалитети. Настанот беше од големо значење за зголемување на довербата, соработката и меѓуетничката интеграција на учениците, ширење позитивна клима кај локалното население и подигање на свеста за потребата од одржување настани од ваков тип и во иднина.

 


14.04.2015

 

 

 

Adidas Yeezy shoes

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree